מיהו מהטמה גנדי ומהם הישגיו הגדולים

מהאטמה גנדי (מהטמה גנדי), או בשמו המלא מוֹהַנְדַּס קַרַמְצַ’נְד גַּנְדהִי (1869 – 1948), הוא אחד המנהיגים הבולטים ביותר במאה ה-20 שלקח חלק חשוב בהיסטוריה של הודו על ידי נקיטת עמדה לא אלימה נגד השלטון הבריטי במדינה. אין זה פלא שהוא זכה לכינוי מהאטמה גנדי, שפירושו בסנסקריט הוא “הנפש הגדולה”, לאור ההישגים המרשימים שלו שייזכרו לנצח בדפי ההיסטוריה.

 

מהטמה גנדי נלחם נגד אפליה גזעית בדרום אפריקה

גאנדי הגיע לדרום אפריקה בשנת 1893 כנציג של סוחרים הודו, ושם הוא נתקל בגזענות נגד אנשים בעלי צבע במדינה. באותה תקופה ניסו להעביר בדרום אפריקה חוק שאוסר על אנשים שאינם יוצאי אירופה מלהצביע בבחירות, מה שדחף את גאנדי להילחם בגזענות השולטת. למרות מאמציות הרבים, גאנדי הצליח לעכב את החוק אך לא לבטל אותו לחלוטין. למרות הכישלון הזמני, פעולותיו עזרו לחזק את תושבי אסיה שגרו בדרום אפריקה ולתת להם את הכוח להילחם עבור עצמם.

מהטמה גנדי הביא לביטול מיסים בקדה על ידי מחאה לא אלימה

בשנת 1918 מחוז קדה שבהודו הושפע מהצפות ורעב שהובילו לירידה בתבואה. למרות המצב הקשה, הממשלה הבריטית ששלטה במדינה לא הסכימה לתת לאיכרים המקומיים הקלות מס. הבקשות של האיכרים נדחו על ידי הממשלה, מה שהוביל למחאה לא אלימה של האיכרים בהנהגת גאנדי. לאחר חמישה חודשים, ממשלת בריטניה נכנעה למחאת האיכרים ביטלה את המס לשנתיים הבאות לאחר הרעב וכל הרכוש שהוחרם מהאיכרים הוחזר אליהם.

 

הוביל את צעדת המלח

בשנת 1882, ממשלת בריטניה אסרה על תושבי הודו לאגור ולמכור מלח ובנוסף לכך, הטילה מס על גדול על המוצר הבסיסי הזה. כתוצאה מכך, גאנדי הוביל את צעדת המלח במשך 24 ימים בה הצועדים הלכו לאורך 388 קילומטרים נגד אי הצדק של הממשלה הבריטית. במהלך הצעדה מאהמדאבאד אל הכפר דאנדי, שבו ההודים הפיקו מלח מהים הערבי, הצטרפו לגאנדי אלפי הודים שהחלו להיות פעילים נגד אי הצדק של השלטון הבריטי. מחאת המלח לא צלחה, אך היא הובילה למחאות של מליוני הודים ועוררה תשומת לב בתקשורת הבינלאומית שהחלה להבין את חוסר הצדק נגד התושבים ההודים במדינתם שלהם.

 

נלחם באי צדק בחברה ההודית

בין הישגיו המשמעותיים של גאנדי ניתן למנות לא רק מאבקים נגד המשטר הבריטי, אלא גם נגד עוולות חברתיות בין ההודים. במדינת הודות נהוגה שיטת “קאסטות” שלפיה יש אנשים ממעמדות שונים שלא צריכים להתערות יחדיו. בתחתית שיטת הקאסטות מצוים ה”טמאים, שאסור לבוא איתם במגע – תופעה שגאנדי נלחם נגדה במשך שנים. כחלק מהמאבק במעמדות והקאסטות בהודו, גאנדי נלחם עבור שחרור נשים, נגד נישואי ילדים, דיכוי אלמנות, ותופעות אחרות. מאבקיו הובילו להתעוררות חברתית בקרב נשים וגם אזרחים בקאסטות שהחלו להילחם גם הם נגד אי הצדק נגדם.

ברשימת האישים המשפיעים בהיסטוריה בהחלט ניתן למנות את גאנדי שדרכי המחאה הייחודיות שלו הובילו להתעוררות חברתית בהודו והובילו למהלכים ששינו את ההיסטוריה של המדינה.

כמה מילים על הודו נכון להיום

נכון להיום הודו הי מדינה פופולרית מאוד ועשרות אלפי ישראלים (לפחות) מבקרים בה מידי שנה. בשנים האחרונות מאפשרת מקלה ממשלת הודו על תהליך הכניסה למדינה באמצעות הוצאת ויזה אלקטרונית להודו מה שמאפשר ליותר ישראלים להוציא את הויזה ולבקר בה בקלות יחסית.

ויזה להודו

התוכן על מהטמה גנדי נכתב כמחווה לאתר BioCast בסיוע אתר VisaHodu המסייע בהוצאת ויזה להודו בקלות מכל מקום ובכל זמן.

 

תכנים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *