יום רביעי, 19 בספטמבר 2012

# 48 רכבת ההפתעות - ג'ו'רג' סטיבנסון


הוא נולד לעוני וחוסר השכלה ובעשר אצבעות היה לעשיר ומפורסם שהפך את הרכבת לאמצעי תחבורה זמין וכלכלי. כל זאת ללא כל השכלה רשמית, אך עם המון אינטואיציה, חוש טכני וביטחון עצמי

ג'ורג' סטיבנסון.

 

בפרק השתמשנו בשירים הבאים:
רכבת ההפתעות – פתיח
רכבת לילה לקהיר – משינה בהופעה חיה
LOCOMOTION –KALLIE MINOGUE
קרב אגרוף – דיאנה גולבי
קטע מהסדרה THE BIG BANG THEORY


להורדת הפרק לחץ עם המקש הימני בעכבר כאן ובחר ב"שמור בשם/Save as"

17 תגובות:

 1. ירושלמי20.9.2012, 14:30

  תודה רבה על עוד פרק נפלא ומרתק. גם אם היו קטיעות ברצף הקריאה (אני מבין שהפודקאסט הוקלט בכמה הזדמנויות), הרי שזה היה מעשיר ושווה כל רגע. לגבי הפרק הבא והחידה החשמלית, אין לי מושג. אבל אתם על הכיף-כיופק.

  השבמחק
 2. ירושלמי בניתי עליך :)

  השבמחק
 3. פרק מצוין עם סיפור מרתק.
  הערות: החישוב של המשכורת לא מדויק צריך לקחת בחשבון את כח הקניה ועוד גורמים. ברור שפועל הרוויח מעט מאוד אבל החישוב עדיין מוגזם.
  ההקלטה באיכות נמוכה יחסית לשאר פרקי הפודקאסט וזה מפריע להאזנה.

  תודה על הפרק.

  השבמחק
  תשובות
  1. הי חתול
   אתה בהחלט צודק בקשר לחישוב המשכורת.
   אני מתנצל על איכות הסאונד בפרק - נעשה כמיטב יכולתנו לשמור על רמה אחידה וגבוהה של הקלטה.

   מחק
 4. פרק מעולה! ממש נהניתי (כרגיל)

  לגבי הפרק הבא:
  הרמז הכי קל כביכול "ערש התרבות המודרנית" נשמע כאילו מדובר ביוון, אבל ליוון מתייחסים בד"כ כערש התרבות המערבית, בטח לא המודרנית. אז כנראה שהכוונה לאיטליה או צרפת והרנסנס, או אולי בריטניה, או ארה"ב, או גרמניה. הכל אפשרי, אפילו הולנד. הרמז הזה לא מספיק מכוון.

  הרמז הבא "נחשב במאות השנים האחרונות ל...": הוא בטח לא מהמאות ה20-21 כי הוא כבר מוכר מאות שנים, כנראה גם לא המאה ה19. זה גם לא מישהו מהעת העתיקה.
  הסיפור עם בת האצילים כנראה משמיט את הקרקע מאחורי יוון, הסיפור עם מדען בן ארצו שחי 450 שנה לפניו כנראה גם מוריד את ארה"ב.

  הרמז הבא, "בכיר מדעני ארצו": לאיטליה,צרפת, הולנד ובלגיה אי אפשר לומר שיש מדען אחד בכיר, יש הרבה מדענים אבל קשה לומר שאחד מהם עומד ברמה אחרת מעל כולם.

  נשארנו עם בריטניה וגרמניה. המדען הבכיר הבריטי במאות השנים האחרונות הוא בלי ספק ניוטון, אבל קשה להאמין עליו שיסביר משהו לבת אצולה, הוא היה נרגן מדי.
  בהתחלה, חשבתי על ליבניץ בתור בכיר המדענים הגרמנים אבל מקריאה בתולדות חייו לא נשמע שהכוונה אליו ולכן ההימור שלי הוא לאונרד אוילר

  השבמחק
  תשובות
  1. מהגג שלום
   ניתוח מרתק של החידה.
   בקשר לרמז הראשון, ערש התרבות המודרנית - אתה צודק לגמרי.
   בקשר לרמז השני, אני צריך לשמוע את זה שוב אבל אם זה כך זו טעות גדולה. האיש בן המאה ה20.
   הרמז השלישי:
   אכן - ארצות הברית לא במשחק, לצרפת יש הרבה מאוד מדענים דומיננטיים ואף אחד מהם לא נחשב לגדול ביותר. גרמניה גם לא במשחק (המדענים שלה נהיו דומיננטיים אי שם במאה ה18).
   עם זאת, בקשר לאיטליה, אני נאלץ לא להסכים איתך. יש מדען שנחשב לגדול מדעני איטליה בזמן הרנסנס וגם אחר כך.

   בהצלחה

   מחק
 5. לגבי בכיר מדעני איטליה, כנראה שאתה מתכוון ללאונרדו דה וינצ'י (סליחה מהקוראים פרמי, גלוואני ומרקוני). אני נוטה להסכים איתך במחשבה שניה.

  אם מוסיפים את המאה ה20, אני מעביר את כל הז'יטונים שלי לרטראנד ראסל.

  השבמחק
 6. מהגג, הניסוח הוא "מי שנחשב לבכיר מדעני ארצו במאות השנים האחרונות" - זה לא שהוא נחשב מאות שנים, אלא שבמאות האחרונות הוא הבכיר. אתה קרוב מאוד, אבל עדיין לא. כפי שציין רפי - האיש בן המאה העשרים, ולא הוא לא ברטראנד ראסל - ראסל בריטי, ובכיר מדעני בריטניה אכן יהיה ניוטון - או אם מחפשים את הבכיר מאז ניוטון אני מניח שראשונים ברשימה יהיו דארווין, טיורינג, ואולי גם בוז (אם אפשר לספור אותו כבריטי...). בנוסף, ראסל הוא בעיקר פילוסוף, למרות תרומתו המדעית הניכרת.

  השבמחק
 7. ואו, לא יאומן! אני רוצה לערער!!!

  הטיעונים שלי למה זה צריך להיות בכל זאת ראסל:
  - אחד הרמזים (לא זוכר בדיוק את הניסוח המדויק של אף אחד מהרמזים) זה מי שההישג הבולט ביותר שלו נקרא בשם של הישג של בן ארצו 450 שנה לפניו.
  אין ספק שההישג הבולט ביותר של ראסל הוא הספר "פרינקיפיה מתמטיקה" שכולו מחווה לספרו של ניוטון (בכמעט אותו שם) וגם הוא חי 450 שנה לפניו.

  - ראסל עשה רבות להבהרת רעיונות מסובכים לציבור הרחב, ראה רשימת כתביו הפופולאריים והספר שלו על הפילוסופיה.

  - הפילוסופיה האנליטית של ראסל בהחלט ניתנת לתיאור כ"שיטה להסקנת מסקנות מדעיות ללא נתונים או מידע נוסף"

  - עם כל הכבוד לשאלה אם פילוסופיה היא מדע או לא, לגבי מתמטיקה (תחום העיסוק העיקרי של ראסל) אני מניח שאין שום ויכוח.

  - אפשר להתווכח מי גדול יותר, דארווין או ראסל. נדמה לי שהתרומה של ראסל גדולה מזו של טיורינג (אם כי מדעי המחשב שפרחו מאז מאדירים את טיורינג)

  בקיצור, לא אפכת לי מה הכנתם - אני דורש פרק על ראסל! :-)

  השבמחק
 8. בסדר, בסדר, אני מבטיח שיהיה פרק על ראסל בשלב כלשהו - אכתוב אותו בעצמי, אלא אם אתה מתנדב לתורם אותו כפרק-מאזינים השלישי שלנו :-). אבל זה עדיין לא זה, כמו שאמרתי אתה קרוב, תחשוב שוב...

  השבמחק
 9. ירושלמי27.9.2012, 21:17

  אוקיי, אני מנסה (וחייב לומר שבלי מהגג לא הייתי מגיע אפילו קרוב).
  האם זה אנריקו פרמי?
  אם כן, אני רוצה לממש את האופציות על העגבניות.

  השבמחק
  תשובות
  1. יפה מאוד ירושלמי, אכן פרמי הוא האיש שלנו. הפרס יוענק לך אחרי שנצליח להעריך בשיטותיו של פרמי כמה חיות אקזוטיות עדיין מסתובבות בג'ונגלים, ולכן כמה יוכלו להשתתף בתהלוכת הניצחון שלך..

   מחק
  2. זהו, הבנתי את הכללים של המחשק הזה: אתם קודם חדים חידה כלשהי, אח"ח מחכים שננחש ואז בוחרים את הדמות לפי מה שמהגג *לא* אמר.

   לאור האמור לעיל - אני מפסיק את השתתפותי בניחושי הדמויות.

   אני מציע לכם אתגר/התערבות, אם ועדת בוררות בלתי תלויה תמצא שפרמי מתאים יותר לחידה כפי שפורסמה מאשר ראסל אני שולח לכם פרק מאזינים (לא על ראסל, את זה גיא הבטיח לנו). בעצם, גם אם היא תמצא שראסל יותר מתאים בא לי לתרום לכם. לאן לשלוח אותו?

   אגב, מקריאה חוזרת של ההודעה הזו ראיתי שזה עלול להשמע כאילו שאני כועס. רציתי לוודא שאתם מבינים שממש ממש לא, שהכל ברוח טובה ובהמון אהבה לפודקאסט האהוב עלי!

   מחק
  3. מהגג, עם כל חיבתי ארוכת השנים לתיאוריות קונספירציה ותשוקתי להיות מעורב באחת כזו בעצמי, כתיבת פרק לוקחת לנו בממוצע בערך חודש, ובכל זמן נתון יש לנו כתובים ומוכנים בין פרק אחד לשלושה קדימה, ועל פי זה (ונסיונות כושלים לייצר תכנון קדימה...) אנחנו קובעים - וחלק מכתיבת הפרק היא לכתוב את הטיזר... אז הקונספירציה נופלת לצערי :-)

   מחק
  4. הקוניספירציה, כמו כל קונספירציה, רק מקבלת חיזוק מהכחשות של גורם מוסמך :-)
   ועדיין, לא הרמת את הכפפה של פרק שאני תורם. אנא, צור איתי קשר mehageg כרוכית נענע10.יל

   מחק
  5. פשוט תשחדו את מהגג וכך הוא יהפוך לחלק מהקונספירציה. אני הצעתי לתת לו חלק מהפרס שלי בעבר. כנראה שאתם צריכים לחשוב על משהו משמעותי יותר...

   מחק
 10. יש משהו יותר משמעותי מצעדות ניצחון? מצביאים רומיים כבשו את העולם בשביל זה!

  השבמחק