יום חמישי, 24 במרץ 2011

פרק מספר 7 - ג'יימס רנדיפרק לכבוד יום הולדתו ה137 של הודיני
ג'יימס רנדי, הקוסם הגדול.
רנדי הוא בין הקוסמים הנחשבים ביותר במאה ה-20 אפילו יש שהכתירו אותו להודיני השני, ורואים בו ממשיך דרכו.
ידוע בתור ספקן מהשורה הראשונה, ואף הקים קרן המבטיחה לתת פרס בסך מיליון דולר לכל אדם שיצליח להדגים יכולות על-טבעיות כלשהן. (נכון להיום אף אחד לא רושש את הקרן). אך הוא לא ספקן רק בתחומי הבידור, רנדי ידוע בתור גם ספקן מדעי , ויוצא נגד תחומי הפסאדו-מדע בכלל והומאופתיה בפרט (לחץ כאן להרצאה בTED).
רנדי ידוע בתור אוייבו הגדול של אורי גלר, "מדיום" (לטענתו), ולא פעם תפס את גלר על שקרים ורמאויות.


:להשמעה
להורדת הפרק לחץ עם העכבר על המקש הימני כאן, ובחר בשמור בשם/Save As.
לתמליל הפרק לחץ כאן.

3 תגובות:

 1. פרק נחמד אבל הזלזול בהומאופתיה לא נעים. לא צריך לתמוך בה ואפשר להתנגד לה (גם אני לא סבור שיש בה ממש) אבל זלזול הוא צורם.
  וכמו שברק צוברי ציין, זה שלא הוכחנו משהו בשיטות המקובלות היום לא אומר שאין בו ממש.

  השבמחק
 2. שלום עמיעד.
  1. תודה על התגובה.
  2. אני מצפה מחברה שמוכרת לי תרופה בכסף רב לעשות מחקר אמיתי כדי לבדוק האם יש ממש בטענה שהתרופה הזו מרפאת (כמו שנדרש מכל חברה המעוניינת לשווק תרופה "קונבנציונלית"). לא נעשה מחקר כזה על שום תרופה הומיאופתית. לטעמי זה זלזול ושרלטנות.
  (אגב, מגה גלופלקס חטפו על זה בראש כשמחקר אמיתי שנעשה הראה שהתרופה שהם מייצרים לא עושה את מה שהם טוענים שהיא עושה)
  3. באשר לטענה ההומיאופתית - כאן אינני מזלזל, אני פשוט טוען שדרושה הוכחה טובה. כרגע אין בנמצא הוכחה כזו. בדיוק כמו שאינני שולל את תורת המיתרים - אבל עדין מחכה ליום שבו מישהו ימצא הוכחה לכך שהם אכן קיימים

  השבמחק
 3. בנוסף, אתה צריך לקחת בחשבון שזה פרק על רנדי, ואמור לייצג את עמדותיו ופועלו - לא בהכרח את אלה שלנו. במקרה הספציפי הזה אני כמו ידידי המלומד בםוסט הקודם מסכים עקרונית עם עמדותיו של רנדי, אבל אנחנו כותבים כאן על אישים רבים, והמעניינים יותר הם לרוב אלו השנויים יותר במחלוקת - ועדיין צריך להציג את מעשיהם, דבריהם ועמדותיהם כפי שהם היו - גם במקרים שבהם אנחנו לא נסכים איתם, או אף נחשוב שהם אנשים מתועבים - זה לא עושה אותם פחות מעניינים (די ההיפך...) ולכן זה גם לא עושה את הייצוג שלהם לפחות עובדתי

  השבמחק